TULE SAAR ehk BURNING ISLAND VIIRELAIUL

24. sept. 2021 priit

TULE SAAR ehk BURNING ISLAND VIIRELAIUL

Osad ilmselt teavad sellest üritusest, väiksem osa on meil sellel üritusel käinud. Aga ma arvan, et väga üksikud teavad kogu lugu selle üritusest. Kuna saime just kätte meie viimase ürituse pildid siis tundus, et oleks aeg see lugu pajatada.

Igatahes esimene Burning toimus 2018 aastal ja siis oli tegemist üldse ühe ettevõtte suvepäevadega. See ettevõte arvas, et üüber lahe oleks teha suvepäevad mingi stiiliga ja no miks mitte teha see Burning Man stiilis. Nemad siis tellisid minult skulptuuride tegemise, DJ-d ja muu asja eest hoolitsesid ise. Seega oli plaan koos ja nad tulid ilusate kostüümidega ning nägid muidu ägedad välja.

Mina siis proovisin hakkama saada skulptuuridega. Selleks oli mul kogutud saarele hunnik igasugust puitu millest midagi ehitada. Mida teha ja kuidas mul suurt aimu ei olnud. Kuna juhuslikult oli töömees, kes meil muidu abis, ennast veidi purju joonud ja pidin ta saarelt ära saatma, siis pidin kõik ise üksi tegema. Panin siis sajaga mingid kujud kokku, aega oli ju ainult loetud tunnid. Siis juhtus veel see, et hakkas räigelt padukat sadama. Miski ei viidanud sellele, et ma üldse midagi valmis saan. Aga kus häda kõige suurem seal abi kuskilt kivi alt ikka välja tulemas. Igatahes ilmus sealt kivi alt välja minu ammune sõber Marko. (P.S Tema on ainuke kes käinud kõigil neljal aastal Burningul).

Ta tuli saarele ja abistas nende kujudega. Aga ega vihm järele ei andnud ja ikka oli rõve märg ilm. Midagi me seal valmis pusisime ja siis kui oli õige hetk ja oli aeg skulptuurid põlema panna siis otse loomulikult nad ei läinud kuna kõik oli ju läbi vettinud. Markol siis hea mõte, et mis siis kui kasutaks diislit. No seda ta kasutas ka ja nii, et ta ise haises veel 3 päeva diisli järele. Midagi ta põlema sai aga mingit suuremat show-d ei sündinud.

Nüüd tuli mulle veel geniaalsem mõte, et kasutaks gaasi ehk siis leeklampi koos ballooniga mida muidu kasutatakse katuste tõrvamisel. Publik keda oli oma 50 inimest igal juhul jälgis seda kõike turvalisest kaugusest. Marko aga nägi välja nagu mees kuskilt action filmist – pimeduses liikus ta balloon ühes käes ja leeklamp teises käes. Igal juhul sai meie käest tellitud teenus tehtud nii hästi kui ilm lubas ja meie kallitel külalistel kostüümi pidu jätkus. Õhtu naelaks pidi olema Heidy Purga kes mängis sauna terrassil mussi. Muusika valik oli nii nagu tellitud Jungle ja kõik muu deep, mis sellega syncis.

Aga juhtus see mida ei osanud oodata, peale 4 inimese keegi sinna seda kuulama ja tanstima ei läinud. Tulid hoopis baari  ja ütlesid peale Heidy teist lugu:  “Jou kuule kas saad selle Heidy ära saata me tahaks hoopis 2 Quick Starti kuulata”. Mul jäi suu lahti, sest sai ju spetsiaalselt Heidy selleks ürituseks kutsutud sinna. Edasi siis oligi meil baarimajas Youtube disko ja neli inimest tantsisid Heidy muusika järgi. Siit ka väike õpetus nendele vaestele hingedele kelle kaela ettevõttes langeb kohustus suvepäevi korraldada. Tasub teha küsitlus, et mis muusika ikkagi läheb enamusele peale.

Aga ega selle esimese ürituse kohta ma rohkem ei oskagi midagi rääkida. Tegime nii hästi kui oskasime aga näha oli, et inimestele kostüümide teema meeldis aga see muusika polnud päris see mida nad naudiks.

Mulle aga kogu see konseptsioon meeldis ja mul on kogu aeg olnud unistuseks käija ära päris Burningmanil Usa-s. See aga suhteliselt keeruline kuna augusti lõpus meil hooaeg tõies hoos ja ei saa ju jätta saart üksi.

Igal juhul sealt tekkis uus mõte, et mis siis kui teeks ise Viirelaiul ürituse samas võtmes – põlevad skulptuurid, erilised kostüümid, elektrooniline muusika ja inimesed kes seda kõike armastavad. Peale 2018 hooaega olin ma läbi kui Läti raha ja selle mõttega mud teha ei osanud, et kirjutan lühikese teksti, panen pildi ja lisan selle Facebook eventide alla. Kuna kogu aeg tuli uusi asju peale siis unustasin ma selle üldse ära, et selline asi sai ülesse pandud.

Kui ma selle talvel avastasin siis oli juhtunud nii, et seal oli 3000 inimest interested ja mitmeid kommentaare ja postitus, et millal tuleb uut infot. Seda nähes tuli kohe mõte, et ohh mis siis kui teeks reaalselt ka selle idee ära. Mõeldud tehtud. Kuna ma olin näinud, et iga sellise ürituse jaoks filmitakse enne reklaam video siis seda tegime ka meie. Võtsime oma kodinad kokku ja läksime Kristjani juurde Laagrisse kus tal paintballi ala vanas Laagri raketibaasis. Kuna ma ise ei olnud oma näitlemise võimetes päris kindel siis tuli Ringo appi ja tegi selle video nagu sipsti ära. Lugesime veel teksti peale stuudios ja nii ta läks.

Ma polnud päris kursis keda võiks kutsuda mängima meie üritusele siis sai see tehtud suhteliselt puusalt. Bombossa tundus siis ja tundub muidugi ka praegu hea, Oopus oma kosmose laevaga oli super äge, Karinsmatic ka. Lisaks nendele siis veel mitmeid teisi kelle muusika valik tundus sobivat.

Piletid läksid ära nagu soojad saiad ja voila üritus tuligi. See oli täpselt nii äge ja veel ägedam kui ma ootasin. Kõik läks mega hästi ja kuskilt tagasilööke ei tulnud. Saime ise tantsida ja lõbutseda hommikuni ja kui külalised koju läksid andsin neile kõigile veel kaasa Hiina õnneküpsise.

Video vast ütleb kõik, mis vaja:

Igal juhul oli see kõige ägedam Burning üldse. Ehk selle pärast, et see oli esimene ja nagu ikka esimene kord jääb alati meelde.

Eks ikka kui mingi äge üritus toimub siis kuulevad ka teised sellest ja tahavad veel ja veel. Tuligi siis vastu võtta otsus, et teeme uuesti. Teine kord aga ei läinud nii hästi, vähemalt minu arvates. Meil oli 2019 esimene suvi kus me olime sisuliselt 100% välja müüdud. Selleks me aga ei olnud ette valmistunud ja töötajaid oli vähe. Seega tuli mul teha ära 5 inimese töö ja see on päris väsitav. Lisaks siis veel see, et mingi krt puuk hammustas mind ja sellega seoses sain ma borrelioosi klubisse. Jube kehv olemine oli seega garanteeritud. Õnneks olid abis Sandra Tereza, Günther Kits ja Ivo Naries kes päästsid olukorra ja aitasid selle ürituse ära teha. Ise aga olin kui vati sees ja lihtsalt kulgesin ringi nagu oleks teises maailmas.

Sügisel siis taas sama lugu nagu aasta varem, et kõik kes käisid ja ka kes ei käinud tahtsid uut üritust. Sai mõeldud ja kaalutud seda kevadeni. No ja kevad nagu ikka rahulik aeg siis mõtled, et mis seal ikka teeme selle ürituse ikka ära. Aga nagu ikka tahaks ju paremini teha ja trumbata üle eelmisi aastaid. Sai siis mõeldud, et paneks sajaga üle võlli ja kutsuks veel välismaalt esinejaid ja stare kohale. Kõik see aga maksab raha ning seega tuli pileti hind krõbe. Seda just sellepärast, et kui teed 100+ inimesele üritust siis kulu ühe inimese kohta tuleb päris suur.  Lisaks esinejatele keda oli kokku kuuest riigist tuli mõte siis kõik asju teha rohkem – puro, tehnikat, dekot jne. Igal juhul Viirelaiu kõige kallim üritus üldse.

Seekord mul õnnestus Saada terveks nüüd juba iga aastasest borrelioosist ja üritus tuli väga äge välja. Jube toredad külalised, hea vibe, parim muusika jne. Usun, et suur enamus olid rahul. Kuigi tean ka mõnda kes ei olnud – palun nendelt vabandust ja loodan, et nad pikka viha ei pea.

Kokkuvõttes on kõik see olnud uskumatu sõit ameerika mägedel ja olen rahul, et sain inimestele midagi pakkuda. Loodan, et ka meie külalised on olnud rahul.

See 2021 üritus jääb ka viimaseks minu poolt korraldatavaks Burninguks. Kui keegi tahab ja arvab, et seda võiks veel korraldada siis annan ma vabad käed selle tegemiseks aga mina rohkem ei jõua.

Paljud on küsinud miks nii. Vastus on lihtne, mul on raske ületada eelmiste aastate üritust ja rohkem paremini ei oska selle eelarve eest teha. Juba praegu maksin ma iga külalise piletile peaaegu päris palju peale ja võtsin seda kui osa turundusest. See on see, et saar on väike ja ma ei soovi siia 1000+ inimest külla.

Küll aga on mõttes uued üritused ja te olete oodatud meile külla järgmisel suvel. Lisan siia alla linki kus saate oma maili kirja panna, et kui mingi üritus tulemas on siis saadame teile maili.

Ma palun nendel kes käisid kirjutada siia kas neile meeldis ja mis meeldis. See teeks ka mulle ürituste planeerimise lihtsamaks ja saaks just selliseid üritusi nagu teile meeldib.

Siin kõik pildid 2021 aasta üritusest.


Mine tagasi