Koht, kus aeg peatub – Viirelaid

19. veebr. 2021 administrator

Viirelaid on madal ja tasane saareke, pisike viirg madalat maad mandri ja Muhumaa vahel. Olles meresõitjatele ammu tuntud orientiir, juhatab ta lõuna poolt tulijad Viire kurgu kaudu Väinamerre. Viirelaiule ja meresõidule viitab ka tuntud rahvalaul “Viire takka”.

Paternoster

Saare asukad on läbi ajaloo olnud tuletornivahid ja teised majakaga seotud teenistujad. Esimest korda on saarekest mainitud juba 1556.aastal, kuid räägitakse, et 1227. aasta talvel mandrilt üle merejää saari alistama ja esmalt Muhu linnust võtma tulnud ristisõdalased teinud Viirelaiul peatuse puhkuseks ja palvetamiseks.

Vanadel merekaartidel on saare nimi Paternoster, mis ladina keeles tähendab Meie Isa. Ehk andis põhjuse see, et vanasti oli meremeestel Virtsu poolsaare ja Viirelaiu vahelisse Viire kurku sisenedes kombeks lugeda Meieisa palvet? Praeguse nime Viirelaid sai saar alles 1933. aastal, arvatavasti merelinnu viirese järgi.

Esimene hädapärane navigatsioonitähis, milleks oli erepunane torn, seisis laiul aastast 1836. Hiljem ehitati selle asemele juba suurem puidust torn. Kuna see aga vajas sagedast remonti, siis sai 1881. aastal valmis kompleks, kuhu kuulusid nii torn, valvurimaja, saun kui kütuseladu. Seekord oli torni materjaliks katlaplekk ja torni enda kõrgus 10,5 m. Torn koosnes kahest silindrist, mille vahele oli paigutatud keerdtrepp, mis muutis konstruktsiooni ka tugevamaks.

Punane tuletorn

Tänapäeval on Viirelaiu majakas punase laternaruumi ja rõduga silindriline metalltorn, milles tänu päikese- ja tuuleenergiale töötab automatiseeritud valgus- ja kontrollsüsteem. Viirelaiu tuletorn on Eestis teadaolevalt vanim metalltuletorn.

Praegused omanikud jõudsid inimtühjale saarekesele neli aastat tagasi ja hakkasid siinsele elule uut hinge sisse puhuma. Kuigi saar on üksildane, on siin suviti peale inimeste veel 500 lammast. Metsik loodus, tuulest räsitud kadakad, rahu ja vaikus. See saar sobib üksinduseotsijale. Kellele aga sellest väheseks jääb, leiab siit tänu pererahvale ka väga mitmekülgset tegevust.

Üksik paik, kuid mitte igav

Külastajaid ootab Majakavahi puhkekompleks, mis sobib ideaalselt nii äri- kui eraviisiliseks kasutamiseks – on need siis firmaüritused, suvepäevad, laagrid, kontserdid, sünnipäevad, pulmad või mõni muu pidu, mis vajab mahapidamist. Siin on võimalus veeta päev või paar otsekui omaette riigis.

Karge Viirelaid on kohalike maitsete nautimiseks parim võimalik koht. Viirelaiu Majakavahi peakokalaud kutsub erilistele õhtusöögikogemustele, mida personaalselt võõrustavad Eesti kõige kuulsamad peakokad. See on koht, kus kohtuda teiste külalistega, lõbusalt aega veeta ning tutvuda sarnaste huvidega inimestega, kes hindavad head toitu ja jook. Viirelaid oma õhtusöökidega on kui sümboolne sõnum, näitamaks, et hea toiduelamuse järele tulevad inimesed kasvõi seitsme maa ja mere taha.

Seiklus isadele ja lastele üksikul saarel jätab mõlematele unustamatud elamused. Lastele kino, isadele saun, ühistegevused ja võistlused ning see on alles algus.

Saarel toimuvad nii lastelaagrid, surfi- kui joogalaagrid.

Sumedal augustikuul saab siin aga hoo sisse tulefestival Burning Island, kus ootavad erinevad töötoad, arvamuskojad, tulega seotud tegevused, puhkus. Lisaks ka õhtused riitused, tuletantsijad, tulelava ja valgusinstallatsioonid. Seda peab ise kogema ja oma silmaga nägema.


Mine tagasi