4 võimalust kuidas korraldada soodsamalt ettevõttetele suvepäevad

19. veebr. 2021 priit

Siin kirja pandu on ettevõtja seisukohti vaadates ja ei tähenda, et tööandja ei hinda töötajaid piisavalt ning tahab säästa.

Lihtsalt, kui ettevõte peab lisaks tasuma 68% erisoodustusmaksu, siis on see päris suur number. Kui aga jälgida mõningaid punkte, on võimalik saada hea olemine meeskonnaga ja samal ajal saada läbi koolituse targemaks või siis kaasata suvepäevadele häid kliente ja läbi selle kasvatada müüki.

Suvepäevade korraldamine on enamasti ettevõtetele vajalik kulu, et ühendada meeskonda, tutvustada ettevõtte edusamme ning plaane ja avaldada parimatele töötajatele tänu. Suvepäevade maksustamine on aga firmale märkimisväärne lisakulu.

Töötajate lõbustamise eest tuleb nimelt tööandjal maksta erisoodustusmakse 68% ulatuses, millele lisandub veel piirang: ostetud kaupadelt-teenustelt ei saa sisendkäibemaksu maha arvata. See aga on väga suur kulu ettevõttele. Aga miks mitte siis ühendada kasulik meeldivaga?
Teatud asjaoludel ning eeldustel on võimalik maksureeglitega kooskõlas selliste ürituste maksukulusid siiski vähendada.

Maksustamine sõltub eelkõige peo eesmärgist ning kutsutud külalistest. Üksnes oma töötajatele korraldatud suve- ja talvepäevade puhul, kus tööd ei tehta ning kulusid ei jagata, tuleb 100% kuludest maksustada erisoodustusena. Siin on neli näidet pidudest, mille puhul ei kehti 100% erisoodustus.

1. Meelelahutuslik üritus, kus lisaks töötajatele osalevad ka külalised head kliendid, koostööpartnerid, tarnijad ja tuttavad.

Erisoodustuse maksubaas on külaliste võrra väiksem. Sõltuvalt korraldaja tegevusalast saab teatud tingimustel ürituse kulud eraldada erisoodustuse alt juhul, kui töötajad täidavad töökohustusi, näiteks teevad aktiivset müügitööd. Erisoodustuse alt välja jäävad kulud tuleb maksustada vastuvõtukuludena, kuid kokkuhoid väljendub 33% sotsiaalmaksu ja tulumaksuvaba piirmäära ulatuses.

2. Meelelahutuse ja töö ühildamine – Mõned kulud on seotud ettevõtlusega (ruumide rent, inventar). Toitlustamine ja meelelahutus on erisoodustus. Teatud tingimustel on võimalik töötajate päevane toitlustamine (v.a alkohoolsed joogid) eraldada erisoodustuse alt, näiteks kui üritus toimub saarel, kus töötajatel ei ole võimalik minna mõistliku ajakuluga ise süüa tooma.

3. Kogu üritus on peamiselt ettevõtlusega seotud. Töötajatele pakutakse keskkonnavahetust, kuid ürituse päevakava on ettevõtlusega seotud (tulemuste kokkuvõte, ideede arutelu jms). Tegemist ei ole küll peoga selle traditsioonilises tähenduses, kuid üritus on toredam kui tavaline hall kontoripäev. Kui see on mitmepäevane ja lahkumispäeva ajakava on osaliselt samuti töine, siis majutuskulusid maksustada ei tule. Toitlustamise maksustamine sõltub alternatiivide kättesaadavusest/puudumisest, kuid meelelahutus ja alkohol on erisoodustus. 

4. Firma pidu, mille maksavad töötajad ise kinni (osaliselt või täielikult). Töötajate seas on see kindlasti väga ebapopulaarne valik, kuid tööandja jaoks suur kokkuhoid, sest töötajate hüvitatud kulud maksustamisele ei kuulu. Ehk on võimalik leida töötajatega kompromiss ja paluda neil mingi osa tasuda ise. Kõige suurema maksukoormusega on alkoholi osa ja seda ei ole võimalik maha arvata.

Me saame teid aidata suvepäevade korraldamisega, et te saaksite võimalikult palju oma raha eest. Kas kutsume kohale koolitaja, kes aitab saada meeskonnal targemaks jatihendada inimeste vahel sidemeid, aidata kaasata teie kliente ja teha nende olemine eriti VIP-ks, aidata jagada ära kulud ja näidata täpselt ära, mis rida läheb erisoodustuse alla ja milline mitte. 

Loodame, et te saate ikka meile külla tulla 

Kohtumiseni Viirelaiul,
Priit & Lii Villemson


Mine tagasi